Objawy żylaków odbytu

Istnieje szereg czynników, które stanowią oznaki pojawiania się hemoroidów w przypadku każdego pacjenta. Z początku czynniki te są zazwyczaj ignorowane przez ludzi, dlatego potem prowadzą do rozwoju choroby w bardziej zaawansowanym stadium, gdy konieczne jest leczenie farmakologiczne. Warto więc znać podstawowe objawy, które wywołują żylaki odbytu – można wówczas rozpocząć odpowiednie leczenie samemu czy we współpracy z lekarzem. Reakcja na te objawy powinna być adekwatna do ich poziomu i zaawansowania.

Żylaki odbytu leczone samemu

W momencie, gdy pojawia się świąd i swędzenie odbytu, a także pieczenie podczas oddawania stolca i używania papieru toaletowego, można mieć pewność, że występują pierwsze oznaki hemoroidów. Na tym etapie rozwoju żylaki odbytu zwykle są wewnętrzne i całkowicie bezbolesne, można je leczyć samemu w domu poprzez zastosowanie się do kilku wskazówek. Wskazana jest przede wszystkim zmiana trybu życia – więcej ruchu, mniej siedzenia i stania w jednej pozycji. Prócz tego, warto zmienić również sposób żywienia – dodać do diety błonnik i naturalną żywność. Stosować można naturalne leki likwidujące świąd i pieczenie.

Żylaki odbytu leczone w gabinecie

Jeśli podczas oddawania stolca zauważalna jest jasna krew, występuje pieczenie, zaś odbyt zmienia swój kształt, np. pojawiają się grudki i guzki, to czas, aby udać się do lekarza – żylaki odbytu są już zaawansowane. Stwierdzi on, na jakim etapie jest choroba i zastosuje odpowiednie leczenie, które zahamuje rozwój choroby oraz pozwoli na usunięcie jej objawów.