Żylaki odbytu – leczenie

W przypadku żylaków odbytu, w grę wchodzi utarte powiedzenie – im szybciej zdiagnozowane, tym mniej inwazyjne postępowanie medyczne. W przypadku zwykłego postepowania medycznego, gdy stwierdzane są żylaki odbytu, leczenie bywa zwykle adekwatne do poziomu zaawansowania choroby; początkowe jej stadium jest leczone zazwyczaj poprzez zmianę nawyków, wzmożoną higienę oraz czasem podawanie odpowiednich leków, zaś zaawansowana choroba wymaga już interwencji chirurgicznej. Warto wcześnie udać się do lekarza, aby potwierdzić chorobę i rozpocząć leczenie.

Żylaki odbytu – leczenie farmakologiczne

Gdy stwierdzone zostanie podstawowe stadium, w jakim występują u pacjenta żylaki odbytu, leczenie odbywa się zazwyczaj poprzez zmianę nawyków żywieniowych, stylu życia oraz wprowadzenie środków farmakologicznych. Zazwyczaj jest to leczenie miejscowe, polegające na łagodzeniu nieprzyjemnego swędzenia, pieczenia, a także łagodzące stan zapalny. Stosowane są w tym celu różnego rodzaju maści i żele do stosowania zewnętrznego. Prócz tego, stosowane są różnego rodzaju leki ziołowe i naturalne, które mają wspierać pracę odbytu. Do diety wprowadzany jest zwykle błonnik, dzięki czemu oddawany stolec jest mniej twardy i mniej zaognia stan chorobowy.

Leczenie chirurgiczne żylaków odbytu

W przypadku zaawansowanego stanu, w jakim znajdują się żylaki odbytu, leczenie farmakologiczne to zbyt mało – stosowane jest zazwyczaj leczenie chirurgiczne różnego rodzaju. Obecnie istnieje tyle różnych możliwości przeprowadzenia tego typu leczenia, że z powodzeniem lekarz może wybrać metody mniej inwazyjne od innych, a zarazem dość tanie i komfortowe dla pacjenta. Do najczęściej stosowanych metod inwazyjnego leczenia żylaków należy ich wymrażanie oraz elektro-koagulacja.